Ministry Groups

Go

Ministry Groups

Acolytes
Ken & Jean Karadin

Adult Christian Ed/Children’s Christian Ed
Jenni Lee Boyden

Altar Guild  — **no set meeting dates
Mary Beth Marcille

Bridge Group — 2nd Monday of the month, 12:30 PM, Parlor
Kathy Miller

Brotherhood of St. Andrew — 3rd Saturday of the month, 8:00 AM, Parish Hall
Paul White

Canterbury Choir — Thursdays, 3:00 PM, CEMC
Treece Efird

Centering Prayer Groups
Tuesdays, 3:45 PM, Parlor:  Margo Painter
Thursdays, 5:30 PM, Centering Prayer Room:  Carol Lewis

Chalice Bearers
Ken & Jean Karadin

Christ Church Community Outreach
Hilda Jones

Choir/Layreaders
Ken Karadin

Circle of Care — 3rd Wednesday of the month, 2:00 PM, Parlor
Lola Hogeman

Daughters of the King — 2nd Saturday of the month, 9:30 AM, Parlor
Susan Martin
Monica Barnard

ECW — 1st Tuesday of the month, 12:00 PM Luncheon, Parish Hall
June Linke, President
     St. Andrew, 3rd Tuesday of the month, 10:30 AM, Parlor:  
          Jean-Ellen Giblin
     St. Luke, 2nd Tuesday of the month, 10:00 AM, Parlor:  
          Bonnie Benz
     St. Simon, 2nd Monday of the month, 10:00 AM, Parlor:  
          Elspeth Lloyd

Education for Ministry (EFM) — Tuesdays, 5:00 PM, CEMC
Sandy Early, new group starts every fall

Epic Book Club — 1st Wednesday of the month, 4:30 PM, Centering Prayer Room
Patricia McGraw

Flyer’s Club — 3rd Tuesday of the month, 11:30 AM, at NAS 
Bob Blackington

Garden Committee
Kay Mitchell

Greater Union Breakfast Ministry — Sundays, 7:00 AM, Greater Union Baptist Church
Ray & Hilda Jones

Handbells — Saturdays, 9:00 AM, CEMC
Danny Lyons

Intercessory Prayer — Wednesdays, 1:00 PM, Chapel
Julia McShan

Membership Committee - **no set meetings
Lucy Rentz


Men’s Bible Study — Mondays, 12:00 PM, CEMC
Dick Hooper

Oblation Bearers
John & Nancy Hunt

Prayer Shawl Ministry/Knitting 101 — 3rd Thursday of the month, 9:30 AM, Parlor
(no contact wishes to be listed)

Ushers
Ed Holt

Wednesday AM Bible Study — Wednesdays, 7:00 AM, Parish Hall
Fr. Bob Graves